Stawiamy na twórczość i dbamy o nasze kwalifikacje.

Od  października w Gminnym Ośrodku Kultury w Kleszczowie rozpoczął się cykl warsztatów artystycznych dla Instruktorów ds. kultury poświęcony poznawaniu i doskonaleniu różnych technik rękodzieła artystycznego.

Warsztaty rozpoczęły się pod okiem Instruktor ds. kultury Beaty Komór
a ich tematem była ?Technika Pergaminowa?, polegająca na umiejętnym perforowaniu i wytłaczaniu kalki, które ma na celu powstanie ażurowego wzoru.

Następnie można go zostawić na pergaminie lub precyzyjnie wyciąć koronką oraz ażurkami, wykorzystując w sposób bardziej przestrzenny. Techniką tą można wykonać unikatowe kartki okolicznościowe, obrazki, ramki, lampiony, abażury oraz wiele innych ozdób.

Prace wykonane przez instruktorki staną się ozdobą świątecznych kartek Bożonarodzeniowych.

Instruktor ds. kultury Bożena Szczęsna poprowadziła warsztaty z ?Bibułkarstwa?  – techniki wycinania, skręcania, zwijania, rolowania, becikowania czy cukierkowania kwiatów z bibuły głównie występujących w naturze.

Technika ta jest nieodłącznym elementem małopolskiej i podkarpackiej tradycji ludowej wykorzystywanej do tworzenia świątecznych dekoracji domów, uroczystości kościelnych, weselnych, przydrożnych kapliczek, czy figur. Nasi instruktorzy by kultywować dawne tradycje wykonali różnokolorowe kwiaty z krepiny.