Relacja z 3-dniowej wycieczki do Budapesztu 02-04 i 09-11 września

Gminny Ośrodek Kultury w Kleszczowie z okazji Dnia Ludzi Starszych zorganizował wyjazd do Budapesztu. Budapeszt to stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju nad Dunajem. Jest jednym z najważniejszych metropolii Europy Środkowej, która stanowi wielki ośrodek kultury i centrum turystyczno – uzdrowiskowe. Formalnie miasto to powstało w latach 1872-73 z połączenia ze sobą trzech miast: Budy, Óbudy oraz Pesztu (i stąd właśnie, po długiej podróży uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie Budapesztu). Na Górze Gellerta miłośnicy przyrody podziwiali jej różnorodność, panoramę miasta oraz XIX – wieczną Cytadelę wzniesioną przez Habsburgów w celu poskromienia nieposłusznych mieszkańców Pesztu. Kolejnymi atrakcjami były: spacer po Placu Millennium, oglądanie Zamku Vajdahunyad i Bazyliki św. Stefana, w której przechowywana jest najważniejsza relikwia kraju (prawica pierwszego króla Węgier). Wielkim zainteresowaniem cieszył się Zamek Królewski, który przez 700 lat był siedzibą węgierskich królów oraz Kościoł Macieja – miejsce koronacji i ślubów królewskich. Niezapomnianym przeżyciem budzącym szereg wrażeń był wieczorny rejs statkiem po Dunaju. Uczestnicy mieli również przyjemność zapoznania się z kulturą ludową, tradycyjną kuchnią, muzyką i węgierskimi obrzędami podczas Wieczoru Węgierskiego. W obydwu wyjazdach łącznie wzięło udział 80 osób.

Turnus I 02-04 września 2019

Turnus II 9-11 września 2019