Jak co roku Gminny Ośrodek Kultury w Kleszczowie zorganizował jednodniową wycieczkę dla członków Klubów Seniora w dniu 19 czerwca 2013 roku do Walewic, Sromowa, Niepokalanowa i Nieborowa. Z wyjazdu skorzystało 37 osób. Seniorzy rozpoczęli wycieczkę zwiedzaniem stadniny koni i pomieszczeń Pałacu w Walewicach min. apartamentu, w którym przebywał cesarz Napoleon Bonaparte i kaplicy pałacowej.
Z Walewic uczestnicy udali się do Sromowa, gdzie mieli okazję zwiedzić Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich. W czterech pawilonach mieści się tam ponad 600 drewnianych figur, z których około 400- tu to figury ruchome skupione w tematyczne sceny. Można tam obejrzeć scenę z narodzin Pana Jezusa, procesję Bożego Ciała, jadące wozami łowickie wesele, czy też króla Jana III Sobieskiego na czele husarii. Przedstawiono również pracę na wsi i tańczące wesele wszystko połączone z prawdziwymi ludowymi łowickimi przyśpiewkami. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie bazyliki NMP Niepokalanej w Niepokalanowie.
W niepokalanowskim sanktuarium istnieje nietypowa Kalwaria, którą każdy z pielgrzymów może przeżyć indywidualnie i głęboko. Seniorzy mieli możliwość obejrzenia spektaklu Misterium Męki Pańskiej o misteriach naszego zbawienia. Oświetlenie i ruchome figurki wykonane zostały przez braci Felicissimusa Sztyka i Włodzimierza Błaszczyka.
W podziemiach bazyliki wycieczkowicze obejrzeli ruchomą szopkę, ilustrującą historię Kościoła w Polsce. Szopkę tę wykonali bracia Paschalis Banach i Felicissimus Sztyk. Ponad 140 figur znanych polskich chrześcijan przesuwa się przed oczami widzów na tle efektów świetlnych i akustycznych, defilując przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej narodu polskiego. Śpiewy religijne i historyczne, odpowiednio dobrane postacie, począwszy od Piastów aż po Jana Pawła II oraz interesujące komentarze dotyczące dziejów naszego narodu na przestrzeni stuleci, dały niezwykły efekt tworząc atrakcyjną całość.
Udało się również zwiedzić starą kaplicę, dziś sanktuarium św. Maksymiliana. Jest to najstarszy budynek w klasztorze. W historycznym budynku, gdzie przed II wojną światową była pralnia i stolarnia, urządzono muzeum poświęcone św. Maksymilianowi. Zajmuje ono trzy sale. Fotosy i eksponaty z objaśnieniami pozwalają poznać bliżej życie i działalność założyciela Niepokalanowa, jak i rozwój klasztoru. Pierwsza sala przybliża historię Niepokalanowa. Wita nas w niej figura Świętego, wykonana z brązu, poświęcona przez papieża Jana Pawła II w czasie uroczystości kanonizacyjnych w 1982 r. W dalszej części zapoznać się możemy z życiem i działalnością św. Maksymiliana, od urodzin aż do męczeńskiej śmierci. Ostatnia sala zawiera eksponaty z misji franciszkańskich oraz pamiątki ukazujące sławę pośmiertną Męczennika z Auschwitz. Z Niepokalanowa seniorzy udali się do Nieborowa , a tam czekała na nich atrakcja w postaci przejażdżki bryczką.
Aktualności: